Akademia Górniczo Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie AGH

Maszyny do eksploatacji i przeróbki surowców mineralnych

Kandydaci na specjalność „Maszyny do Eksploatacji i Przeróbki Surowców Mineralnych” powinni mieć ukończone studia inżynierskie i uzyskać - po ukończeniu studiów drugiego stopnia - tytuł magistra inżyniera. Studia magisterskie powiększają zakres wiedzy inżyniera, przygotowując go do realizacji podstawowych zadań w zakresie projektowania i eksploatacji tych maszyn. W trakcie studiów drugiego stopnia studenci zdobędą niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu metod projektowania, budowy, doboru maszyn do eksploatacji (czyli maszyn do urabiania różnymi technikami, ładowania i obudowy) i przeróbki surowców mineralnych. Wykorzystanie tej wiedzy oraz jej poszerzenie zapewnią prace przejściowe i dyplomowe. Absolwenci tej specjalności będą dobrze przygotowani do podejmowania i rozwiązywania aktualnych problemów technicznych w zakładach przemysłu surowców mineralnych oraz przeróbczych, a także do pracy naukowo-badawczej w uczelniach i ośrodkach badawczo-rozwojowych.

Absolwenci specjalności „Maszyny do Eksploatacji i Przeróbki Surowców Mineralnych” będą przygotowani do podjęcia prac związanych z projektowaniem, uruchamianiem i eksploatacją oraz badaniem tych maszyn w różnych dziedzinach gospodarki (górnictwo, zakłady przeróbcze, ośrodki naukowo-badawcze). Posiądą umiejętności korzystania z zaawansowanych technik wspomagania komputerowego w projektowaniu i eksploatacji oraz kierowania pracą zespołów pracowniczych, także dzięki znajomości języków obcych, co pozwoli im być konkurencyjnymi na rynku pracy.

Kombajn ścianowy i obudowa hydrauliczna